VATANDAŞLIKTAN ÇIKARILAN MEMURA AYLIK YOK!

VATANDAŞLIKTAN ÇIKARILAN MEMURA AYLIK YOK!

Vatandaşlıktan çıkarılan, çıkmak isteyen veya yabancı memleket uyruğuna giren Emekli Sandığına bağlı memurlar, 5434 Sayılı kanunun 92. maddesi gereğince aylık alamazlar. Aylık alırken, aylık almadan önce veya tam aylık alacakken vatandaşlıktan çıkan memurlar aylık alamayacaklar. Fakat Türk vatandaşlığını muhafaza edenler emekli memur aylıklarını alabilecekler. Hem Türk vatandaşı hem de yabancı ülke vatandaşı olarak çift kimlik taşıyan 4C’ye bağlı memurlar emekli aylıklarını almaya devam edebilecekler. Bu uygulama ölüm yardımı olarak maaş alan dul ve yetimler için de geçerlidir. Eğer ki onlar da Türk vatandaşlığı statüsünü kaybederlerse aylık alma şansları yok olacak.

Uluslararası Sözleşmeye Bağlı Olanlar

Uluslararası İLO sözleşmesine imza atmış olan vatandaşlarımız için; “Vatandaşlarla vatandaş olmayan kimselere sosyal güvenlik konusunda eşit muamele yapılması hakkında sözleşme” gereğince Türk vatandaşlığından çıkan kişiler eğer bu sözleşmeye imza atmışlarsa emekli maaşlarını almaya devam ederler. 

Diğer SGK Kurumları İçin Ne Geçerli?

BAĞ-KUR ve SSK kapsamında olan emekliler ise Türk vatandaşlığından çıkmış olsalar bile emekli aylığı almaya devam edecekler. 5510 sayılı Kanun’a tabi oldukları için ve 5510 sayılı Kanun’da böyle bir ibare bulunmadığı için emekli maaşı almaya devam edecekler.

Bir önceki yazımız olan İŞÇİLER AYNI KPSS PUANIYLA YENİDEN TERCİH YAPABİLİR Mİ? başlıklı makalemizde aynı kpss puanı, işçiler aynı kpss puanıyla yeniden tercih yapabilir mi ve işçilerin kpss derdi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


sekiz − = 4