SSK İŞE GİRİŞ

SSK İŞE GİRİŞ

SSK işe giriş yapıldıktan sonra SSK işe giriş bildirgesinin kesinlikle doldurulması gerekmektedir. Bu bildirgeyi işe girecek olan kişi değil işveren doldurur. Bu uygulamada asıl önemli olan doldurulan SSK işe giriş bildirgesinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na online olarak bildirilmesi gerekmektedir. Bildirilmediği taktirde işveren tarafından doldurulan bu bildirgenin hiçbir geçerliliği olmaz.

SSK işe giriş konusunda doldurulan bu bildirgenin bazı hususları vardır. SSK işe giriş sonrasında çalışacak olan kişi eğer ilk kez sigortalı bir işte çalışmaya başlayacaksa ona kurum tarafından bir sicil numarası verilecektir. Bu verilen sicil numarası herkese farklı olarak verilir ve kişi ne kadar iş değişikliğinde bulunsa da sicil numarası sabit kalır. Fakat işe girecek olan kişi daha önce sigortalı bir işte çalışmış ise ona yeniden bir sicil numarası verilmez. Önce kullandığı numara geçerlidir. Sicil numarası tekrar verilmese de SSK işe giriş bildirgesi tekrar verilecektir.

SSK İşe Giriş Bildirgesi Nedir?

SSK işe giriş bildirgesi hem ilk kez sigortalı olarak işe başlayan kişiler hem de iş değişikliğinde bulunan kişiler için verilmesi gereken bir belgedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu bildirge işveren tarafından doldurulmaktadır. İşveren bu bildirgeyi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kendisine verilen kullanıcı adı ve şifreyi kullanarak çalışacak olan kişilere verebilirler. Bu bildirge kişilere verilmek zorundadır. SSK işe giriş ve işten çıkma durumlarında işe giriş bildirgeleri işverenler tarafından mutlaka hazırlanmalıdır. Bu bildirge 2 nüsha olarak hazırlanır. Birisi işveren de diğeri ise işe girecek olan veya işten çıkan kişide bulunur.

SSK İşe Giriş İçin TIKLAYINIZ !

Bir önceki yazımız olan SSK MAAŞ HESAPLAMA başlıklı makalemizde 4a emekli maaşı hesaplama, emekli maaşı hesaplama ve maaş hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


9 + = onbeş