SSK ÇEYİZ PARASI

SSK ÇEYİZ PARASI

Bu yazımızda SSK çeyiz parası hakkında merak ettiklerinizi bulabilirsiniz. SSK çeyiz parası bir diğer adıyla evlenme yardımı yani evlenme ödeneği olarak da bilinir. SSK çeyiz parası ülkemizde geçerli bir kavram ve yardımdır. Çeyiz parası devlet tarafından evlenecek bayan vatandaşlarımıza sağlanan bir yardımdır. Çeyiz parası alabilmek için bayan vatandaşlarımızın SSK’dan yetim aylığı alıyor olmaları gerekmektedir. SSK çeyiz parası için bağlı olduğun Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek başvuru yapabilirsiniz.

SSK Çeyiz Parasını Kimler Alabilir?

Alacağınız çeyiz parası yetim paranızın 24 katı şeklinde olacaktır. SSK çeyiz parasını bazı bayan vatandaşlar alabilir. Bu hakka sahip olabilmeleri için ise bazı şartlar vardır. Bu şartlar ise şu şekildedir:

  • Bu hakka sahip olunması için bayan vatandaşların anne ya da babalarının vefat etmelerinden dolayı aldıkları ölüm aylığı olmalıdır. Bu durumda bayan vatandaşların evlenmeleri söz konusu olduğunda bu haktan yararlanabilmektedir. Bu durumda erkek vatandaşların böyle bir hakları yoktur.
  • SSK çeyiz parasından dul eşler, boşanmış bayanlar ya da tekrar evlenmek isteyen bayan vatandaşlarımız faydalanamaz.
  • Evlenen bayan vatandaşlarımız ölüm aylığı hakkı da evlenmeleri durumunda ellerinden alınır. Ancak boşanmaları durumunda yeniden ilgili kuruma başvurarak ölüm aylığı alabilirler.

Bir önceki yazımız olan SSK EMEKLİLİK SORGULAMA başlıklı makalemizde ssk emeklilik, ssk emeklilik öğrenme ve ssk emeklilik sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


yedi × = 14