SGK YURT DIŞI BORÇLANMASI

SGK YURT DIŞI BORÇLANMASI

Yurt dışı borçlanması dediğimiz şey vatandaşların yurt dışında geçirmiş oldukları zamanı belgelemek adına, yurt dışında geçirdikleri süre için primlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenmesidir.

Bu kişilerin, bu süreyi sigortalı olarak geçirmiş olmaları gerekmektedir. SGK yurt dışı borçlanması yapabilmek için bazı kriterler gerekmektedir. Bunlar;

  • Öncelikle Türk vatandaşı olmalısınız.
  • Hizmetleri belgelemelisiniz.
  • Yazılı olarak SGK yurt dışı borçlanması istediğinizi belirtmelisiniz.
  • Belirli nitelikte yurt dışı sürenizin bulunması gerekmektedir.

Bu şartlar sağlandığında SGK yurt dışı borçlanması yapabilmeniz mümkün olacaktır.

Ayrıca yurt dışında ev kadını olarak geçen süreler ve de 1 yıla kadar olan işsizlik sürelerinin de değerlendirmeye alınacağı belirtilmiştir. Yurt dışında ev kadını olarak geçen süre için istedikleri kadar borçlanabileceklerdir.

SGK yurt dışı borçlanmasının bir faydası yurt dışında geçirilen sürede prim gün sayısına eklendiği için emeklilikleri erken olabilmektedir.

SGK Yurt Dışı Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Sigortalıların veya hak sahiplerinin primi asıl günlük kazançlarının alt ve üst sınırları arasında olmak kaydıyla, kişi  tarafından belirlenecek günlük gelirin % 32’si üzerinden hesaplama yapılmaktadır.

Eğer daha önce SGK yurt dışı borçlanması yaptıysanız bu sürenin bir kısmını borçlandıysanız yurt dışı sürenizin kalanı içinde tekrar SGK yurt dışı borçlanması yapabilirsiniz. Böyle bir durumda tekrar başvuru yapmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan SGK RANDEVU ALMA başlıklı makalemizde alo 182, internet aracılığıyla sgk randevu alma ve randevu alma hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


5 − dört =