SGK MESLEK KODLARI

SGK MESLEK KODLARI

SGK Meslek Kodları Nedir?

Türkiye’de 2013 yılının başından itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu taban ücret uygulamasını kullanılabilir hale getirdi. Bu uygulamaya SGK meslek kodları denmektedir. Bütün mesleklerin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda belli bir kodu vardır. 2013 yılından itibaren E-Bildirge işlemlerinde meslek kodu kullanmak zorunlu hale gelmiştir. Bu sebepten programlarınızda meslek kodlarını kullanmak durumundasınız. E-Bildirge sisteminde sigorta bilgileri SGK meslek kodlarıyla çalışacaktır. Meslek kodlarının girilmediği E-Bildirge sisteminin çalışmasını beklemeyiniz.

SGK meslek kodları sisteminin uygulanmasıyla meslek çeşitleri için belirlenen asgari ücret miktarları ve bu meslek gruplarında çalışan kişilerin prim matrahına yansıyan ücretler karşılaştırılacaktır. Bu karşılaştırmadan sonra primleri düşük ücretten yatan meslek grupları belirlenecektir. Sosyal Güvenlik Kurumu bu meslek gruplarını belirledikten sonra, prim ücretlerinin düşük olmasının nedenini iş yerlerine sorabileceği gibi, belirlenen bu iş yerlerini kayıt dışılık sebebiyle riskli iş yeri grubuna alabilir. Bu iş yerleri denetlenecek ve denetlemeden sonra gerekli idari para cezası veya ek prim tahakkukunun uygulanıp uygulanmayacağı kesinleşecektir.

SGK meslek kodlarının uygulanmasındaki amaç; sistemlerde yer alan meslek gruplarının düşük ücretli ödenen primlerin belirlenmesi ve kayıt dışı işlemlerin açığa çıkarılması hedeflenmiştir.

SGK Meslek Kodları İçin TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan SGK 4/1-(B) MAAŞ HESAPLAMA başlıklı makalemizde 4/1-(b) maaş hesaplama, bağ-kur emekli maaşı hesaplama ve bağ-kur maaş hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Mustafa ERDEMİR diyor ki:

    Ben özel sektörde çalışan bir peyzaj mimarıyım. Çalıştığım iş yerinde peyzaj mimarı olarak görev yapmaktayım. Brütüm 2400 civarında yatıyor. Kanunen bunun 2700 olması gerekmiyor mu?

    Primleri düşük ücretten yatan meslek grupları belirlenecektir. Sosyal Güvenlik Kurumu bu meslek gruplarını belirledikten sonra, prim ücretlerinin düşük olmasının nedenini iş yerlerine sorabileceği gibi, belirlenen bu iş yerlerini kayıt dışılık sebebiyle riskli iş yeri grubuna alabilir. Bu iş yerleri denetlenecek ve denetlemeden sonra gerekli idari para cezası veya ek prim tahakkukunun uygulanıp uygulanmayacağı kesinleşecektir.

Yorum Yaz


6 − = üç