SGK KESENEK

SGK KESENEK

Sosyal Güvenlik Kurumu’ na bağlı olarak çalışan tüm sigortalıların maaşlarından belli bir oranda kesinti yapılmaktadır. Çalışanlar maaşlarından kesilen bu kesintileri SGK kesenek sistemi ile öğrenebilirler. Kesenek bilgi sistemi ile sigortalı çalışanlar maaşlarından ne kadar vergi kesildiğini öğrenebilirler. Sigortalı çalışanların maaşlarından yapılan bu kesintiler ilerde emekli maaşı ya da emekli ikramiyesi olarak geri dönmektedir.

SGK Kesenek Sistemine Nasıl Giriş Yapılır ?

SGK kesenek bilgi sistemine giriş yapmak için için öncelikle yazının sonundaki linke tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi girerek sisteme giriş yapabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumun’ dan alınacak bu şifre ile sisteme erişebilmeniz mümkündür. Ayrıca SGK kesenek bilgi sistemine erişim yapabilmek için bilgisayarınızda Java programının yüklü olması gerekmektedir.

Sigortalı olarak çalışmakta olan herkesin prim belgelerinin elektronik ortamda düzenli bir şekilde gönderilmesi zorunludur. Prim belgelerinin Sosyal Güvenlik Kurumun’ a iletilmemesi durumunda idari ceza uygulanmaktadır. Prim belgelerinin SGK‘ ya gönderilme süresi maaşın alındığı günden itibaren 10 gündür.

SGK Kesenek Bilgi Sistemine Giriş Yapmak İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan SGK RAPOR GİRİŞİ başlıklı makalemizde rapor girişi, rapor girişi nasıl yapılır ve rapor girişi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


− 2 = üç