SGK İŞE GİRİŞ

SGK İŞE GİRİŞ

SGK işe giriş yapılmasının ardından işveren tarafından işe giriş bildirgesinin doldurulması gerekmektedir. İşe başladıktan sonra yapılması gereken en önemli şeylerden biri olan işe giriş bildirgesi, internet sistemi aracığıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmektedir. Sigortalı olarak işe başlayacak olan kişilerin bilgileri SGK ‘nın bu uygulaması sayesinde kuruma online olarak ulaşmaktadır. SGK işe girişin ardından kişi eğer ilk kez sigortalı olarak bir yerde çalışmaya başlıyorsa kendisine çalıştığı kurum tarafından bir sicil numarası verilmektedir. Bu SGK işe girişin ardından verilen sicil numarası her çalışan için farklıdır. Bu numara iş değiştirme durumunda dahi herhangi bir değişime uğramayacaktır.

SGK işe giriş konusunda eğer kişi daha önce herhangi bir sigortalı işte çalışmış ve şimdi farklı bir işe başlamak istiyorsa SGK işe giriş bildirgesini tekrar dolduracaktır. Fakat bu uygulama esnasında çalışacak olan kişiye tekrardan bir sicil numarası verilmeyecek, önce aldığı numara geçerli olacaktır.

SGK İşe Giriş Bidirgesi Nedir ?

SGK işe giriş bildirgesi hem işe girerken hem işten çıkarken işveren tarafından tahsis edilen bir belgedir. İşverenler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kendilerine verilen kullanıcı adı ve şifre sayesinde SGK işe giriş bildirgesini tahsis edebilmektedir. Bu bildirge sadece işe girerken değil işten çıkma durumunda da kişilere tahsis edilmesi gerekmektedir. Bu bildirge ikişer nüsha olarak hazırlanırken biri işverende diğeri ise çalışacak olan kişiye verilmektedir. İşi giriş ve çıkış durumlarında SGK işe giriş bildirgesinin hazırlanması zorunludur.

Bir önceki yazımız olan SGK EMEKLİ MAAŞI başlıklı makalemizde emekli maaşı nasıl öğrenilir, emekli maaşı nasıl sorgulanır ve emekli maaşı sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. atila kaplan diyor ki:

    ne zaman emekli olurum

  2. atila kaplan diyor ki:

    emekli ne zaman olurum

Yorum Yaz


× 7 = yirmi bir