SGK İDARİ PARA CEZALARI

SGK İDARİ PARA CEZALARI

5510 Sosyal Sigortalar ve GSS kanuna göre düzenlenmiş olan SGK idari para cezaları ne kadardır? Bu yazımızda bu konu ile ilgili sizi bilgilendireceğiz.

SGK İdari Para Cezaları 2014

  1. Sigortalı işe giriş belgesinin ve GSS giriş belgelerinin zamanında verilmemesi, internet üzerinden gönderilmesinin zorunlu tutulduğu halde gönderilmemesi, Sosyal Güvenlik Kurumun istediği şekilde verilmemesi durumunda 2014 ilk 6 ayı için 1,071, diğer altı ayı için 1,134 TL para cezası uygulanacaktır.
  2. İşe giriş belgelerinin verilmemesi ile ilgili tespiti ilgili kuruluşlar yapmışsa bildirgeyi vermekle sorumlu olanlar asgari ücretin 2 katı kadar para cezası ödeyeceklerdir.
  3. Yapılan tespitler sonucunda 1 yıl içerisinde tekrar bildirge verilmemesi durumunda her bildirge için asgari ücretin 5 katı kadar para cezası uygulanacaktır.

İşyeri bildirgesini yasal süresi içinde vermeyenler veya internet veya elektronik ve benzeri ortamlarda göndermeleri zorunlu olduğu halde göndermeyenler için aşağıda belirtilen cezalar uygulanacaktır.

  1. Defter tutmakla zorunlu olanlar için asgari ücretin 3 katı kadar SGK idari para cezaları uygulanacaktır.
  2. Diğer defterleri tutmakla yükümlü olanlar asgari ücretin 2 katı kadar  SGK idari para cezaları ödeyeceklerdir.
  3. Defter tutmakla yükümlü olmayanlar ise 1 aylık asgari ücret SGK para cezaları ödeyeceklerdir.

Bir önceki yazımız olan SGK EMEKLİLİK SORGULAMA başlıklı makalemizde 4a emeklilik sorgulama, 4b emeklilik sorgulama ve 4c emeklilik sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


beş × = 15