SGK ERKEN EMEKLİLİK

SGK ERKEN EMEKLİLİK

SGK Erken Emeklilik Nedir ?

Ülkemizde çalışanlar Sosyal Güvenlik Kurumuna belirli miktarlarda prim ödeyerek emekli olabilme hakkına sahip olurlar. Ayrıca emekli olabilmek için belirli bir yaşı doldurmuş olmak gerekir. Belirli yaşa ulaşmayan kişiler emekli olma hakkından yararlanamazlar. Bazı koşullar ile bu kişiler SGK erken emeklilik imkanından yararlanabilir. Erken emeklilik ile emeklilik yaşı bekleyen kişiler vaktinden önce emekli olabileceklerdir. Bunun için erken emeklilik koşullarına uymak gerekmektedir. SGK erken emeklilikte kişilerin maaşlarından yıllık %5 kesinti yapılmaktadır.

SGK Erken Emeklilik Şartları

Erken emeklilik uygulamasından yararlanmak isteyen kişilerin 1999 yılından önce sigortalı olarak çalışmaya başlamış olması gerekmektedir. Bunun yanında vatandaşların sigorta prim günlerini doldurmuş olması şartı aranmaktadır. Bu koşulları sağlayan ve maaşlarından %5′ lik kesintiyi kabul eden kişiler SGK erken emeklilikten yararlanabilir.

 

Bir önceki yazımız olan SGK EMEKLİLİK SORGULAMA başlıklı makalemizde 4a emeklilik sorgulama, 4b emeklilik sorgulama ve 4c emeklilik sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


8 − sekiz =