SGK DOĞUM İZNİ

SGK DOĞUM İZNİ

Bu yazımızda SGK doğum izniyle ilgili bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. SGK doğum izni çalışan kadınların annelik durumunda işten izinli olma durumudur. Normalde SGK doğum izni doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olarak belirlenmiş ve toplamda 16 hafta olan bir uygulamadır. Çalışan kadın doktor raporu olursa eğer doğum öncesi 3 haftaya kadar çalışabilmektedir. Ayrıca çoğul gebelik durumunda yani ikizi, üçüzü olacak olan annelerde doğumdan önceki 8 haftaya 2 haftalık bir süre daha eklenerek SGK doğum izni süresi 10 hafta olmaktadır.

Eğer kadın çalışan erken doğum yaparsa kullanmadığı doğum öncesi süre doğum sonrasına eklenerek tamamlanır.

SGK Doğum İzni 24 Hafta Mı Oluyor?

SGK doğum izni sizinde bildiğiniz gibi önceden 16 hafta idi yani 4 ay, fakat yeni düzenleme ile bu süre 16 haftadan 24 haftaya çıkartılma kararı alındı yani 6 ay olması bekleniyor. Bu tasarının ve kararın amacı doğum sonrasında kadınların işten çıkarılmasını önlemek ve doğum yapan kadınların bebekleriyle daha uzun süre ilgilenebilme imkanı sunmaktır. Maddi yük ise devlet tarafından karşılanacak. Yani bu uzatılan süre için de kadınlara işsizlik fonu devreye konulacak.

Bir önceki yazımız olan SGK YURT DIŞI BORÇLANMASI başlıklı makalemizde sgk yurt dışı borçlanması, sgk yurt dışı borçlanması nasıl hesaplanır ve sgk yurtdışı borçlanması hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


− 5 = üç