SGK DOĞUM BORÇLANMASI

SGK DOĞUM BORÇLANMASI

Bu yazımızda sizlere SGK doğum borçlanması hakkında bilgilendirici bir yazı hazırladık. Yazımızı okuyarak SGK doğum borçlanması hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

SGK doğum borçlanmasının temel amacı doğum yapan çalışan kadınların mağduriyetinin önemli ölçüde önlemektir. Çoğu çalışan kadının doğum nedeniyle işini bırakmak istemesi söz konusu olmaktadır. SSK doğum borçlanması uygulamasıyla birlikte bu durumun önüne geçilmesine çalışılmıştır.

SGK Doğum Borçlanması Nasıldır?

SGK doğum borçlanmasında, çalışan sigortalı kadının doğum yapması nedeniyle çalışmadığı, en çok 2 kez olacak şekilde bu ikişer yıllık sürelerin doğum borçlanması dahilinde sigortalı kadın çalışanın doğum öncesinde kendi adına kısa ya da uzun vadeli olarak prim ödenmiş olması yeterlidir. Kadın çalışanın, doğumun işinden ayrıldıktan sonraki zaman için 300 gün geçmesi şartı artık aranmayacaktır. SSK doğum borçlanması için başvuruda bulanan kadınların işvereninin tarafından verilecek belge istenmeyecek ve bu şekilde doğum borçlanması sonuçlandırılacaktır.

SGK doğum borçlanması için başvuruda bulunmak için bazı şartlar vardır. Bu şart ise kişinin sigortalı olması ve hak sahibi olması üzerinedir. SSK doğum borçlanması için başvuruda bulunan bayan çalışanlar, doğum yaptıkları tarihten itibaren kendi adına prim ödenmiş gün sayıları dikkate alınmaz. Eğer SGK doğum borçlanması için talepte bulunulduğu sırada çocuk vefat ederse, vefat ettiği sürece kadar olan zaman ele alınır.

Bir önceki yazımız olan SGK DOĞUM İZNİ başlıklı makalemizde doğum izni, doğum izni nedir ve sgk doğum izni hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


sekiz × 4 =