SGK ASKERLİK BORÇLANMASI

SGK ASKERLİK BORÇLANMASI

SGK Askerlik Borçlanması Nedir?

Askere gitmeden önce Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışan birey, işine ara vererek ülkemizde zorunlu olan askerlik görevini yaptığında, sigortalılık süresi askerlik süresi boyunca kesintiye uğrar. Sigortalı bireyin askerlik bitimden sonra bu geçen süreyi ödemek istemesi “SGK askerlik borçlanması”  olarak adlandırılmaktadır. SGK Askerlik borçlanması SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı için her altı ayda bir değişmektedir. Hesaplamaları, asgari ücrete bağlı olarak değişebilmekte, prim sayısına etki etmekte fakat emeklilik yaşına etki etmemektedir. SGK askerlik borçlanması gün bazlı olarak hesaplanmaktadır.

SGK Askerlik Borçlanması İçin Ne Yapmalıyım?

Öncelikle yapmanız gereken, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Merkezi veya ilgili yerlerden temin edeceğimiz askerlik borçlanma belgesini eksiksiz olarak doldurduktan sonra bağlı bulunduğunuz askerlik şubesine onaylatmanız gerekmektedir.

Bir sonraki adım ise bu belgeyi ilgili Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne vermeniz ve ardından hesaplanan askerlik borçlanması ücretini yatırdıktan sonra gerekli işlemler yapılacaktır.

SGK Askerlik Borçlanması Kullanma Süresi

Şunu belirtelim ki, asker olduğunuz gün sayısının tamamını kullanabileceğiniz gibi bir kısmını da kullanabilirsiniz. Ayrıca sadece sigortalı olarak çalışırken askere gidenler için değil asker dönüşü sigortalı çalışanlar için de SGK askerlik borçlanması yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan ŞAHIS ÖDEME DURUMLARI GÖRÜNTÜLEME başlıklı makalemizde e-devlet, e-devlet şahıs ödeme durumları görüntüleme ve e-devlet şifresi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. İBRAHİM GÜNDÜZ diyor ki:

  31/07/2007 ve 31/07/2008 tarihleri arasında yedek subay olarak askerliğimi yaptım.
  (acemilik süresi 3 ay değil 18 gündü ve 17/09/2007 tarihinde yedek subay olarak göreve başlamış oldum.) Askerlik dönemini SGK ya geçirmek için ne yapmam gerekiyor.

  Saygılarımla

  1. Sümeyye Arslan diyor ki:

   Terhis belgeniz ve nüfus cüzdanınızın kopyası ile birlikte bir dilekçe yazarak Emekli Sandığına gidip, yedek subay olarak geçirdiğiniz günleri SSK ya aktarmak istediğinizi söylemelisiniz.

 2. Cemil Feyzi diyor ki:

  Merhaba
  Haziran 2001 yılı sigorta girişim var.
  Kasım 1999’da askere gittim.
  Askerlik borçlanmam kasım 1999’dan itibarenmi başlar,
  Sigorta emeklilik yaşımı 58’e düşürebilmem için askerliğe başlamadan önceki birkaç ayıda borçlanabilirmiyim.
  Kolay gelsin.

  1. Sümeyye Arslan diyor ki:

   Cemil bey askerlik borçlanması ile emeklilik yaşınızı düşüremezsiniz, hatta hiçbir uygulama ile düşüremezsiniz. Askerliğinizi SSK giriş tarihinizden önce yaptığınız için borçlandığınız gün sayısı kadar giriş tarihiniz öne çekilir. Sigortalılık yılınızda artış olur.

 3. Cüneyt diyor ki:

  stajyer olarak ilk olarak 1994 yılında sigorta sicil kaydım yapıldı 25.11.1998 yılında 550 gün olarak askerlik yaptım ve ilk sigortalı çalışma tarihim ise 15.02.2001 yılında . Şimdi askerlik borçlanması yaparak prim gün sayısını düşürüp emeklilik yaşınıda daha erkene çekebilir miyim?

  1. Sümeyye Arslan diyor ki:

   Askerlik borçlanmasını 550 gün yaptığınız taktirde yeni giriş tarihiniz 05.07.1999 olarak değişecektir. 58 yaş, 25 yıl, 5975 prim günü şartınız bulunuyor.

 4. Ali ERDOĞDU diyor ki:

  12.6 1986 yılında askere gittim. 29.10. 1987 yılında’da terhis oldum. Toplam 550 gün askerlik yaptım. İlk sigorta başlangıcım 15.1.1988 yılıdır. Emeklilik tarihimi geri çekmek için ne kadar borçlanma yapmalıyım, Ne zaman emekli olurum. Mail adresime bilgi yollarsanız sevinirim.
  Şimdiden ilgi ve alakanıza teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

  Ali ERDOĞDU

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Ali bey şu anda şartlarınız : 50 yaş, 25 yıl, 5375 prim günüdür.
   12 aylık bir borçlanma yaptığınızda girişiniz 15.01.1987 şartlarınız: 50 yaş, 25 yıl, 5375 prim günü.
   18 aylık bir borçlanma yaptığınızda girişiniz 15.06.1986 şartlarınız: 49 yaş, 25 yıl, 5300 prim günü olacaktır.

Yorum Yaz


yedi × = 7