İŞÇİLERE VE BAĞ-KUR’LULARA MÜJDE!

İŞÇİLERE VE BAĞ-KUR’LULARA MÜJDE!

Süreksiz İşçiye Müjde!

Hükümet pek çok alanda yeni düzenlemeler yapıyor. Bu düzenlemeleri içeren torba yasası içerisinde çalışma hayatı ile ilgili de düzenlemeler yer alıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan öğrenilene göre, taşeron işçilerle alakalı olan sözleşme süresi 1 yıldan 3 yıla çıkarılıyor. Kamuda çalışan taşeron işçiler için ise sulh ya da kadro yoluyla çözüm üretilmesi bekleniyor.

Kıdem tazminatı mevzusunda beklemeye giden hükümet, diğer alanlarla ilgili düzenlemelerin üzerine düşmüş durumda. Hükümetin yoğunlaştığı düzenlemeler arasında yer alan torba yasanın içerisinde taşeron işçilere yönelik düzenlemeler de yer alıyor. Yaşanan sorunların büyük bir kısmının bu düzenlemeyle giderilmesi düşünülüyor. Taşeron işçilerin sözleşme sürelerine bu yasaya göre düzenleme getirilecek. Taşeron işçilerin sözleşme sürelerinin 1 yıldan 3 yıla kadar çıkarılması hedefleniyor. Ayrıca alt işverenlerdeki tanımlamalara da yeni düzenlemeler getirilmesi gündemde. Bu konuda ise asıl işverenlerin alt işverenlere bir işi verebilmesinde aranacak bazı şartlar üzerinde değişikliğe gidilecek.

Bir diğer değişiklik ise evde çalışan temizlikçi, hizmetli gibi süreksiz işçilere sigorta verilmesi üzerine. Yeni düzenlemeye göre eğer süreksiz işçiler 10 günün altında ne kadar süre çalışıyorsa çalışsın, kişi 15 günlük prim ödemesi yaparsa bu durumda devlet prim gün sayısını 30 güne tamamlayacak.

Bağ-Kur’luya Müjde!

Bağ-Kur’lu vatandaşın istemesi durumunda borcu silinecek. Eğer kişinin SGK’ya 24 aydan daha fazla borcu var ise borçları ve borçlu bulundukları süre silinecek.

Bağ-Kur borcunun ve borçlu olunan sürenin silinmesi durumunda eğer SSK çalışması varsa, Bağ-Kur ile çakışan dönemlerde ortadan kalkacağı için, SSK prim ödemeleri de yasal hale gelecek.

Ayrıca emeklilik için prim gün sayısı ihtiyacı olanlar silinen sürenin istediği kadarını tekrar ödeyebilecek.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


dokuz − = 1