GSS BORÇ SİLDİRME

GSS BORÇ SİLDİRME

Sosyal güvencesi olmayan kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için GSS sistemi geliştirilmiştir. Bu sayede birçok vatandaşımız mağdur olmamaktadır. Ancak bu hizmetten yararlanmak için belirlenen prim ücretlerinin ödenmesi gerekmektedir. Kişiler prim sorgulama işlemi yaparak borçlarını öğrenerek ödeme yapmalıdır. Bazı durumlarda sistemdeki aksaklıklar ve hatalar nedeniyle yanlış prim borçları çıkabilir. Kurum bu gibi durumlarda vatandaşlarımıza itiraz hakkı sunmuştur. Yapılan itiraz ile GSS borç sildirme işlemini yapabiliriz.

GSS Borç Sildirme Şartları Nelerdir?

GSS borç sildirme işlemini yapabilmek için belli şartların olması gerekmektedir. Sadece belli durumlarda GSS borç sildirme yapılabilir. 313 TL geliri olan kişiler gelir testine girmeleri gerekmektedir. Gelir testine girilmemesi durumunda yine GSS prim borcu çıkacaktır. Bu durumdaki kişilerin itiraz hakları vardır. Bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Kurumu‘na dilekçe ve haklı olduklarını ispatlayan belgelerle itiraz edebilirler. Bu itirazdan olumlu bir sonuç almamaları durumunda geriye dönük faizlerin silinmesi için iş mahkemelerine başvurmaları gerekmektedir.

GSS borç sildirme işlemi yapabilecek diğer bir kişi ise öğrenimine devam etmekte olan kız öğrencilerdir. Prim borcu çıkması durumunda kız öğrenciler öğrenci belgeleriyle Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak GSS borç sildirme yapabilirler. Kız öğrenciler gibi 25 yaşını geçmemiş ve hala öğrenci olan erkeklerde GSS borç sildirme yapabilirler.

Son olarak değişik sebeplerle yurtdışına çıkmış vatandaşlarımız sağlık hizmetlerinden yararlanmadıkları halde prim borcu ile karşılaşabilir. Bu gibi durumlarda ikametgah adreslerinin yurtdışında bulunan adreslerine alınması gerekmektedir. İkametgah değişimi yapan kişiler yurtdışında kaldıkları süre için itiraz ederek GSS borç sildirme işlemini yapabilirler.

Bir önceki yazımız olan GSS AF başlıklı makalemizde genel sağlık sigortası, genel sağlık sigortası nedir ve gss hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


× 5 = onbeş