GSS AF

GSS AF

2012 yılının Ocak ayında uygulamaya giren Genel Sağlık Sigortası sayesinde Bağ-Kur, Emekli Sandığı, SSK gibi kurum ve kuruluşlara bağlı olmayan vatandaşlar sağlık hizmetlerinin tümünden ücretsiz olarak yararlanabilecekler. Genel Sağlık Sigortası öğrenci olmayan, 18 yaşını dolduran ailedeki her birey için geçerli olan bir uygulamadır. Size Genel Sağlık Sigortası başlığı altında bu uygulamadan bahsedelim.

Genel Sağlık Sigortası Nedir ?

Yukarıda belirttiğimiz gibi herhangi bir sağlık kuruluşuna bağlı olmayıp, 18 yaşını doldurmuş ve öğrenci değilseniz bu uygulamadan yararlanmak için önünüzde hiçbir engel yoktur. Bu uygulama vatandaşların sağlık hizmetlerinden mağdur kalmaması için çıkarılan bir uygulamadır. Genel sağlık sigortasına üye olmak istiyorsanız ilk önce başvuruda bulunmalısınız. Bu başvurunun ardından bir gelir tespiti yapılacaktır. Bu gelir tespiti sonucunda da bu sisteme yatıracağınız prim ortaya çıkacaktır. Bu primleri ödememeniz taktirinde sağlık hizmetleriniz aksayacaktır.

GSS Af Hakkında Bilgiler

Devlet Genel Sağlık Sigortası’na üye olup prim borcu olan vatandaşlara müjde verdi. Aralık ayında Yasa Tasarısı’na konacak GSS af düzenlemesi ile prim borçlarından dolayı sağlık hizmetlerinden yararlanamayan her vatandaş bu haklarını kullanmaya başlayacaklar. Genel Sağlık Sigortası bünyesinde 8.5 gibi bir gelir almayı planlayan devlet bu sistemden sadece 300 milyon civarında bir miktar elde etmiştir. Geriye kalan 8 milyar borcu vatandaşların mağdur bırakılmaması için almaktan vazgeçmiştir. Genel Sağlık Sigortası kapsamında 12 milyon kişi olup bunların 8 milyonunun primini devlet ödemektedir. Geriye kalanın borçları da bu uygulama ile silinecektir. Aralık ayında çıkması beklenilen bu yasa ile vatandaşların artık  mağdur bırakılmaması beklenmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


− üç = 1