EMEKLİLİK BAŞVURUSU

EMEKLİLİK BAŞVURUSU

Bu yazımızda sizlere emeklilik başvurusu hakkında bilgiler verecek bu başvurunuzu internet üzerinden nasıl yapacağınızı detaylı bir şekilde anlatacağız.

Sosyal Güvenlik Kurumu gerek vatandaşlara kolaylık sağlamak gerek emeklilik işlemlerinin hızlanması, maaşı bağlama sürelerinin kısaltılması için internet üzerinden yapılan emeklilik başvurularını kabul görmeye başladı. Bunun üzerine artık SSK ve Bağ-Kur kurumlarından emekli olacak olan vatandaşlar emeklilik başvurularını internet üzerinden yapabilecek ve kurum tarafından bu yapılan başvurular hemen dikkate alınıp işleme başlanılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu, emeklilik veya sürekli iş göremezlik geliri, malullük durumu ve ölüm maaşı, cenaze ve evlenme ödeneği ile yaşlılık ve ölüm toptan ödemesi almak için kuruma gelerek veya vekili ile beraber yazılı başvuru yapmak zorunda kalan SSK ve Bağ-Kur’a bağlı vatandaşlarımız için kolay bir sistem geliştirdi. Bu emeklilik işlemleri için artık SSK ve Bağ-Kur’ a bağlı vatandaşlar internet üzerinden devlet dairelerinde uzun ve yorucu sıralarda beklemeksizin başvuru yapabilecekler. Aşağıdaki başlıkta emeklilik başvurusunun nasıl yapılacağını sizlere anlatacağız.

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır ?

İnternet üzerinden emeklilik başvurusu işleminizi yapabilmeniz için E-devlet sistemini kullanıyor olmanız gerekmektedir. Bu işlem için ise size ait E-devlet şifrenizin olması gerekir. Eğer hala size ait bir e-Devlet şifreniz mevcut değil ise size en yakın PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile beraber başvurmanız halinde 2 TL ücret karşılığında bu şifreyi temin edebilirsiniz. Böylece emeklilik başvurusu için öncelikli olan işlemi yapmış oalcaksınız.

Emeklilik başvurusu yapmak için ,şifrenizi temin ettikten sonra ilk yapmanız gereken yazımızın altında sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız. Kaşınıza gelecek sayfada ise ilk olarak kimlik doğrulama işleminizi yapmanız gerekmektedir. “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneği üzerinden size ait olan Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile beraber sisteme giriş yapınız. gönder butonuna tıklayarak emeklilik başvurusu işleminizi artık tamamlayabilirsiniz.

Emeklilik Başvurusu Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

 

Bir önceki yazımız olan EMEKLİLİK SORGULAMA başlıklı makalemizde emekli maaşı sorgulama, emeklilik sorgulama ve emeklilik sorgulaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


8 − = altı