EMEKLİ SANDIĞI ÖLÜM YARDIMI

EMEKLİ SANDIĞI ÖLÜM YARDIMI

Emekli Sandığı ölüm yardımı SGK kapsamında ödenen yardımlar arasındadır. SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı’na bağlı olan vatandaşlarımız ölüm yardımından faydalanabilir. Bu kapsamdan emekli, adi malûllük veya vazife malûllüğü aylığı alanlar da ölmeleri durumunda faydalanabilir.

Emekli Sandığı Ölüm Yardımı

Emekli Sandığı ölüm yardımı, Emekli Sandığına bağlı olan vatandaşlarımızın kullanabildiği bir uygulamadır. Emekli Sandığı ölüm yardımı alınabilmesi için kişinin ölmeden önce emekli aylığı gibi bir aylık alması gerekmektedir. 4C ölüm yardımının hesabı yapılırken katsayılardan dolayı bulunan miktar emekli maaşından fazla ise, bir aylık emekli maaşı ödemesi yapılır. Farklı vazifelerden dolayı kazanılmış olan tazminatlar Emekli Sandığı ölüm yardımına dahil edilmemektedir.

Emekli Sandığı Ölüm Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Emekli Sandığı ölüm yardımından kimin faydalanacağı şu şekilde belirlenir. Vefat eden kişi Emekli Sandığına bağlı ise ve sağlığında beyanname gösterdiği kişi varsa ödeme beyanname gösterilen kişiye yapılır. Eğer bir beyanname yapılmadıysa ölen kişinin eşine verilir. Ya da kişinin eşi yoksa bu aylık çocuklarına verilir. Çocuklar yok ise ölen kişinin anne ya da babasına verilir. Ölen kişinin herhangi bir yakını yok ise cenaze masraflarını yapana verilir.

Bir önceki yazımız olan EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİLİK YAŞI başlıklı makalemizde 4c emeklilik yaşı, emekli sandığı ve emekli sandığı emeklilik yaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


4 × altı =