E-DEVLET UYGULAMALARI

E-DEVLET UYGULAMALARI

Günümüzde birçok işlemimizi internet üzerinden yapabilmekteyiz. E-Devlet sisteminin açılmasıyla artık 22 devlet sitesine tek siteden ulaşabiliyoruz. E-Devlet sitesine www.turkiye.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Bu sitelere örnek verecek olursak Adalet Bakanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu gibi devlet sitelerine erişebilirsiniz. E-Devlet uygulamalarına erişebilmek için sadece siteye giriş yapmak yeterli değildir. İşlem yapabilmek için E-Devlet şifrenizin, mobil imzanızın yada elektronik imzanızın bulunması gerekmektedir. Bu üçünden birinin olması yeterli olacaktır.

E-Devlet şifrenizi PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Şifreniz ile E-Devlet uygulamalarından işlem yapabilirsiniz. Ayrıca mobil imza ile de E-Devlet üzerinden işlem yapabilirsiniz. Mobil imzanızı ülkemiz GSM operatörlerinden belirli bir ücret karşılığında alabilirsiniz.E-Devlet uygulamalarına giriş yapabilmenin bir diğer yolu ise elektronik imzadır. Elektronik imzayı özel şirketler vermektedir. Bu hizmeti sağlayan özel şirketlerden belirli bir ücret karşılığında imzanızı alıp E-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet uygulamaları 3 ana başlık altında toplanmaktadır. Bunlar;

  • Vatandaş başlığı altında yapabilecekleriniz; Eğitim, Askerlik ve Seferberlik, İş ve Kariyer, Sosyal Güvenlik, Aile, Trafik, Yasal İşlemler, Haklar ve Korunma, Seyahat ve Turizm gibi
  • Devlet başlığı altında yapabilecekleriniz;  Tarihimiz, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, TBMM, Genelkurmay Başkanlığı, Devlet Sözleşme ve İhaleleri, Uluslar arası İlişkiler ve Konular Kültür ve Turizm, Savunma Ve Güvenlik, Sağlık, Tarım gibi alt başlıklardan oluşmaktadır.
  • İş Başlığı altında yapabileceğiniz işlemler ise; İşletmenin Doğuşu ve Feshi, Sektörler, İşletmenin Büyüme ve Gelişimi, Ticaret, Elektronik Ticaret, Yatırım e Sermaye, Vergi Devlet İhaleleri gibi işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu başlıklar ana başlıklar olup bunlar daha birçok alt başlıktan oluşmaktadır.

E-Devlet Uygulamalarına Nasıl Giriş Yapabilirim?

Yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayınız. Açılan sayfaya TC kimlik numaranız ve şifrenizi giriniz. Karşınıza gelecek sayfadan istediğiniz uygulamayı seçerek işlem yapabilirsiniz. Yapacağınız işlemlere örnek verecek olursak örneğin trafik cezalarının hepsini bu siteden öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Uygulamalarına Giriş Yapmak İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

 

 

Bir önceki yazımız olan E-DEVLET SRC SORGULAMA başlıklı makalemizde e-devlet şifresi, e-devlet src sorgulama nasıl yapılır ve e-devlet src ssorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


dört + = 8