E-DEVLET ŞİFRESİ UNUTTUM

E-DEVLET ŞİFRESİ UNUTTUM

Devlet kurum ve kuruluşlarının internet teknolojisine ayak uydurması ile bir çok işlemi online olarak yapabiliriz. E-Devlet sistemi de bu bağlamda geliştirilmiştir. Sahip olduğumuz bir E-Devlet şifresi ile tapu sorgulama, maaş hesaplama, e-okul öğrenci bilgileri ve plaka sorgulama gibi bir çok önemli işlemi yapabiliriz. Artık E-Devlet şifremizin devlet kurum ve kuruluşlarında yaptığımız işlemlerde olmazsa olmazımızdır.

E-Devlet Şifresi Nasıl Öğrenebilirim?

Eğer şahsınıza ait bir E-Devlet şifreniz yoksa size en yakında PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. Şubeye gittiğinizde görevli kişiye başvurunuzu iletiniz. Bu işlemi yapabilmek için T.C. kimlik numaranızı bilmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde şifrenizi öğrenemezsiniz. Yetkili kişiye bu bilgileri verdikten sonra işlem ücreti olarak 2 TL verdikten sonra E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra başka kişilerin öğrenemeyeceği şekilde değiştiriniz ve saklayınız. Aksi takdirde başka kişiler sizin adınıza işlemler yapabilir.

E-Devlet Şifresi Unuttum Ne Yapmalıyım?

Son günlerde E-Devlet şifresi unuttum diyen insanların sayısı oldukça artış göstermektedir. Bu sebeple bu yazımızda E-Devlet şifresi unuttum diyenlere bilgiler vereceğiz. Sahip olduğunuz E-Devlet şifresi unuttum demeniz halinde iki şekilde şifrenizi tekrar öğrenebilirsiniz.

1-E-Devlet resmi sitesinden “E-Devlet Şifremi Unuttum” sekmesine tıklayarak daha önce sisteme girmiş olduğunuz bilgileri onaylamanız gerekmektedir. Bu şekilde E-Devlet şifresi unuttum diyen kişiler online olarak şifrelerini tekrar öğrenebilir.

2-E-Devlet şifresi unuttum diyenler için diğer bir yöntem ise tekrar bir PTT şubesine gitmeleridir. Size en yakın PTT şubesine giderek tekrar E-Devlet şifresi unuttum başvurusu yapmanız gerekmektedir. Eğer daha önce hiç E-Devlet girişi yapmadan E-Devlet şifresi unuttum diyorsanız işlem ücreti olarak 10 TL ödemeniz gerekmektedir.

E-Devlet şifresi unuttum değilde ikinci bir E-Devlet şifresi almak istemeniz durumunda ise PTT şubesine işlem ücreti olarak 4 TL ödemeniz gerekmektedir.

En Yakın PTT Şubesi Öğrenmek İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan E-DEVLET MAHKEME SORGULAMA başlıklı makalemizde e-devlet, e-devlet dava takibi ve e-devlet mahkeme sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


× 9 = otuz altı