E-DEVLET KAPISI GİRİŞ

E-DEVLET KAPISI GİRİŞ

İnternet teknolojisinin gelişmesiyle artık devlet birçok hizmeti online olarak vatandaşa sunmaktadır. Bu hizmetlerden en önemlisi E-Devlet sistemidir. E-Devlet kapısı giriş uygulaması ile devlet dairelerinin 22 kapısında işlemlerimizi internet üzerinden kolaylıkla halledebiliriz. E-Devlet kapısı tek bir şifre ile merak ettiğimiz sorgulama işlemlerini yine tek bir siteden yapabilme imkanı sunmaktadır. Kamu kurumlarının internet şubesi  diyebileceğimiz E-Devlet kapısı giriş işlemi ise oldukça basittir. E-Devlet kapısı giriş işlemini E-Devlet şifresi, mobil imza ve elektronik imza olmak üzere üç farklı şekilde yapabiliriz. Şimdi sizlere bu yöntemleri anlatacağız alt başlıkları takip etmeniz yeterli olacaktır.

E-Devlet Kapısı Giriş Nasıl Yapılır?

1-E-Devlet Şifresi İle

E-Devlet kapısı giriş için bir E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Şifrenizi size en yakın PTT şubesine giderek T.C. kimlik numaranız ve 2 TL ücret karşılığında elde edebilirsiniz. İkinci bir E-Devlet şifresi almak istemeniz durumunda işlem ücreti 4 TL olmaktadır. E-Devlet şifrenizi unutmanız durumunda ise tekrar şifre almak için 10 TL ödemeniz gerekmektedir. Bu sebeple E-Devlet şifreleri iyi muhafaza edilmelidir. Şifresini alan vatandaşlarımız E-Devlet sitesine giriş yaparak T.C. kimlik numaralarını ve E-Devlet şifrelerini eksiksiz bir şekilde girerek E-Devlet kapısı giriş işlemini tamamlayabilir.

2-Mobil İmza İle

E-Devlet kapısı giriş işlemini Avea, Vodafone ve Turkcell gibi GSM operatörlerinin vermiş olduğu hizmet ile yapabilirsiniz. GSM şirketleri vatandaşlarımıza her ay belli bir ücret karşılığında mobil imza vermektedir. Bu imzaları kullanarak giriş işleminizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

3-Elektronik İmza

Özel şirketlerin sunmuş olduğu elektronik imzalar ile E-Devlet kapısı girişi yapabiliriz. Bunun için yapmamız gereken tek şey bu hizmeti veren özel bir şirketten elektronik imza alarak bu şifreyle birlikte T.C. kimlik numaranızı sisteme işleyerek giriş yapmaktır.

E-Devlet Kapısı Giriş İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan E-DEVLET ŞİFRESİ UNUTTUM başlıklı makalemizde e-devlet, e-devlet girişi ve e-devlet şifremi unuttum hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


× bir = 5