BAĞ-KUR YAPILANDIRMA

BAĞ-KUR YAPILANDIRMA

Bu yazımızda Bağ-Kur ‘a borcu olan ve bu borçları ödemekte zorluk çeken vatandaşlar için söz konusu olan Bağ-Kur yapılandırma işleminden bahsedeceğiz.  Bağ-Kur’a olan birikmiş borçlarınız ile ilgili yapılandırma yönünde geliştirilmiş olan bir kuram mevcuttur. Sosyal Güvenlik Kurumu bu borçlar ve gecikme dolayısı ile borcunuzun üzerine binmiş olan faizler ile beraber yeni bir yapılandırma yoluna girmiştir. Bağ-Kur yapılandırma işlemi 6111 sayılı kanunla beraber daha kolay bir hale gelmiş bulunmaktadır. Aşağıdaki başlıkta Bağ-Kur yapılandırma işleminin hangi tarih aralıklarını kapsadığından bahsedeceğiz.

Bağ-Kur Yapılandırma Hangi Zamanları Kapsamaktadır ?

2011 yılına dek ödememiş olduğunuz vergi ve prim borçlarınız yapılandırma kavramı dışında kaldığından bu borçların bu kapsamda değerlendirmesi mümkün olmamaktadır. Bu durum dolayısı ile bu borçlar ödenmediği takdirde yapılandırmanın bozulacağını hatırlatmak durumundayız. Bağ-Kur yapılandırma ile beraber borçlarınızı ödeme imkanınız olur. Fakat taksitlendirmeye gidilmiş olan bu borçların iki ay üst üste borç ödemesi yapılmadığı takdirde yapılandırmanız bozulacaktır. Taksitlendirme işlemi sonrasında ödemelerinizi ay ay düzenli bir şekilde yaptığınız takdirde Bağ-Kur yapılandırmanız da herhangi bir sorun olmayacaktır.

Burada mühim olan husus ise , Bağ-Kur ‘ a borcu olan vatandaş eğer yapılandırmadan yararlanmak istiyor ise bu işlemi kendisi vaat etmiş olmalıdır. Aksi durumda yapılandırma işleminin kendi kendine olmasını kurum tarafından beklememiz mümkün değildir. Aşağıdaki başlıkta Bağ-Kur yapılandırma işlemi için nereye başvurulması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Bağ-Kur Yapılandırma İşlemi Başvurusu

Sizlerde yapılandırma yoluna gidip Bağ-Kur’a olan borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemek istiyor olabilirsiniz. Peki bunun için ne yapmanız gerekiyor diye düşünüyor olabilirsiniz. Öncelikle unutmamalısınız ki yapılandırma işleminin başlaması için  bizzat sizin isteğiniz ve başvurunuzun olması gerekiyor. Yani Bağ-Kur sizin başvurunuzun üzerine bir yapılandırma yoluna gidiyor. bu sebeplerden dolayı SGK binalarına giderek hem yapılandırma hususunda detaylı bilgi edinebilir hemde dilerseniz Bağ-Kur yapılandırma işleminiz için müracaat edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan BAĞ-KUR TAKSİTLENDİRME başlıklı makalemizde bağ-kur, bağ-kur taksitlendirme ve bağ-kur taksitlendirme dilekçesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


1 × = bir