4B HAK SAHİPLİĞİ

4B HAK SAHİPLİĞİ

4B hak sahipliği, vatandaşların işe başladıktan sonra işverenleri tarafından Bağkur primlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatırılmasından sonra başlar. Hak sahipliği, SSK; Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi kurumlardan hak sahipliğinin olup olmadığını öğrenmek için kurulan bir yapıdır. Kurumlar tarafından primlerin ödenmeye başlanması, Bağkur primlerinin ve Genel Sağlık Sigortası primlerinin yatırılmaya başlanmasından itibaren hak sahipliği kazanılır. 4B hak sahipliğini E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

4B Hak Sahipliği Nasıl Yapılır?

4B hak sahipliği için gerekli olan şeyler T.C. kimlik numaranız ve EDevlet şifrenizdir. Her vatandaşın olduğu gibi sizinde kimlik numaranız mevcuttur ancak şifreniz olmayabilir. Eğer şifreniz yoksa size en yakın bir PTT şubesine giderek başvuru yapınız. Başvurunuz sonucunda 2 TL ödeyerek şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra aşağıdaki işlemleri lütfen sırasıyla uygulayınız.

  1. Size vermiş olduğumuz internet adresine lütfen tıklayınız.
  2. Daha sonra “Kimliğimi Şimdi Doğrula” kısmına tıklayınız ve karşınıza gelen sayfada “E-Devlet Şifresi” bölümünü seçiniz.
  3. Son olarak T.C. kimlik numaranızla birlikte EDevlet şifrenizi giriniz ve gönder butonuna tıklayınız.
  4. Tüm bu işlemlerden sonra 4B hak sahipliği işleminizi tamamlayabilirsiniz.

4B Hak Sahipliği İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan 4B BORÇ DURUMU başlıklı makalemizde 4b borç durumu, 4b borç durumu sorgulama ve bağ-kur borç durumu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


+ yedi = 13