4B BASAMAK BİLGİSİ

4B BASAMAK BİLGİSİ

4B Basamak Bilgisi Ne Demektir?

Bağ-Kur’da en düşüğü bir en yükseği 24 olmak üzere 24 tane 4B basamak bilgisi bulunmaktadır. Kişiler sigortalarının başladığı zaman ilk 12 basamağı seçmekte serbesttirler. Kişiler üç ay içinde tescilini kuruma verdiği giriş belgesi üzerinde yazılı bir dilekçeyle bildirmek zorundadır. Bildirmediği takdirde birinci basamaktan giriş yapmış sayılır. Bağkur’dan önce başka bir kurumda sigortalılığı olan olan kişilerin bu sigortalılık süreleri Bağ-Kur’da ki basamak karşılığı olarak seçilir. Bunlardan daha düşük seçilemez.

Basamak Yükseltme Ne Demektir?

Basamak yükseltme, birinci basamaktan altıncı basamağa kadar her yıl kurum tarafından, yedinci basamaktan on ikinci basamağa iki yılda bir, on üçüncü basamaktan yirmi dördüncü basamağa kadar yılda bir, kişinin Bağkur prim borcu olmaması şartıyla, yükselebilmesi demektir. Basamak yükseltme için kişinin basamak yükseltme formunu doldurup bağlı olduğu ilin müdürlüğüne bu formu vermesi gerekir.

4B Basamak Bilgisi Nasıl Sorgulanır?

4B basamak bilgisini E-Devlet sistemiyle sorgulayabilirsiniz. 4B basamak bilgisi için Edevlet şifrenizin olması şarttır. Eğer şifreniz yoksa bir PTT şubesine giderek başvuru yapınız. Başvuru yaptıktan sonra 2 TL ücret ödeyerek şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra 4B basamak bilgisi için yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz linke tıklayınız. Karşınıza gelen sayfada kimliğinizi doğrulayınız. Doğrulamayı yaptıktan sonra E-Devlet şifresi kısmına tıklayınız. Son olarak T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi girip gönder butonuna tıklayınız. Bu işlemlerden sonra 4B basamak bilgisi sorgulamanızı yapabilirsiniz.

4B Basamak Bilgisi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan 4A MÜSTAHAKLIK BİLGİSİ başlıklı makalemizde 4a müstahaklık bilgisi, e-devlet ve e-devlet 4a müstahaklık bilgisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


yedi × 4 =