4A/4B/4C MUAYENE KATILIM PAYI SORGULAMA

4A/4B/4C MUAYENE KATILIM PAYI SORGULAMA

muayene katılım payı sorgulamaSosyal Güvenlik Kurumu, kişinin ve bakmakla yükümlü olduğu annesi,babası, eşi ve çocuğu gibi ailesinin sağlık kapsamındaki giderlerini de karşılamaktadır. Ailesinin giderlerini karşılarken kişiler prim ödeyen çalışan veya emekli tarafından 4A/4B/4C muayene katılım payı alınması gerekir. Hem çalışan kişi hem de bakmakla yükümlü olduğu kişi muayene katılım payı ödemek zorundadır.

4A/4B/4C muayene katılım payı derecelendirilmiştir. Birinci derecede yer alan Sağlık Bakanlığı ile sözleşme imzalanarak yetkilendirilmiş olan aile hekimlerinden muayene olanlardan katılım payı alınmaz. İkinci ve üçüncü derece olan resmi devlet kuruluşlarından muayene olanlardan 5 TL katılım payı, özel sağlık kuruluşlarından da 12 TL katılım payı alınmaktadır. Muayene katılım payı eczaneler tarafından alınır. 4A/4B/4C muayene katılım payı sorgulamanızı nasıl yapacağınızı biz size anlattık.

4A/4B/4C Muayene Katılım Payı Sorgulama Nasıl Yapılır?

  • 4A/4B/4C muayene katılım payı sorgulamanızı E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. 4A/4B/4C muayene katılım payı sorgulamanız için Edevlet şifrenizin olması gerekir. Eğer bir şifreye sahip değilseniz PTT şubesine giderek nüfus cüzdanınızla birlikte başvuru yapınız. Başvuru yaptıktan sonra 2 TL karşısında şifrenizi alabilirsiniz.
  • Şifrenizi aldıktan sonra 4A/4B/4C muayene katılım payı sorgulama için size verdiğimiz linke tıklayınız. Karşınıza gelen sayfada kimliğinizi doğrulayınız. Daha sonra “E-Devlet Şifresi” yazan kısma tıklayınız. Son olarak T.C. kimlik numaranızla birlikte şifrenizi giriniz ve gönder butonuna tıklayınız. Bu işlemlerden sonra 4A/4B/4C muayene katılım payı sorgulamanızı yapabilirsiniz.

4A/4B/4C Muayene Katılım Payı Sorgulama İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan NORMAL ŞARTLARDA NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM? başlıklı makalemizde e-devlet, e-devlet ne zaman emekli olabilirim ve e-devlet şifresi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


dokuz × 3 =